AUTOR BLOGA NIE ZEZWALA NA KOPIOWANIE!!

piątek, 1 sierpnia 2014

"Dziewczyny z Powstania" Anny Herbich

Chyba nie znajdę lepszego dnia na opowiedzenie Wam o tej książce. I o tych dziewczynach, którym pierwszego sierpnia 1944 r. na zawsze zmieniło się życie. 

„Dziewczyny z Powstania” Anny Herbich to książka, która bardzo mnie zaskoczyła. Spodziewałam się ciężkiej lektury, z dużą dawką martyrologii. Dostałam wciągającą, świetnie napisaną książkę, od której po prostu nie można się oderwać. 

Jedenaście kobiet i jedenaście poruszających historii opowiedzianych ich własnymi słowami. Historii o tym, jak walczyły, jak płakały, jak rodziły dzieci i próbowały przetrwać. O straconych na zawsze miłościach, ginącej rodzinie, trosce o dzieci. O odwadze, głodzie i ogromnym strachu. Bez patosu, tak po prostu... Każda historia inna, ale wszystkie budzące ogromny szacunek dla tych młodych kobiet.
„Dziewczyny z Powstania” to wzruszająca, przejmująca do głębi książka, pokazująca, że absolutnie nie nam jest oceniać to Powstanie. Bo jak można kryteria z naszych „normalnych” czasów stosować do ich skrajnej sytuacji? Jak można krytykować ich za niezgodę na bierność? Czy naprawdę grzechem było to, że młodzi ludzie chcieli móc mieć marzenia?

Uważam, że jest to książka, którą naprawdę warto przeczytać. Chociażby po to, by spojrzeć na swoje życie i współczesne problemy przez pryzmat historii tych młodych kobiet. Bo, jak powiedziała jedna z bohaterek:

"Czy twoje miasto jest bombardowane? Czy twojemu mężowi grozi śmierć od nieprzyjacielskiej kuli? Czy twoje dzieci głodują? Jeśli nie, to nie masz powodu do narzekania. Wszystko inne jest bowiem błahostką".

Hubisiowa mama

5 komentarzy:

 1. To zdecydowanie książka dla mnie. Muszę ja przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję;) Właśnie szukałam czegoś o podobnej tematyce. To będzie pozycja nr jeden na najbliższy czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 4. Odkąd zobaczyłam tę książkę w księgarni miałam w planach dać ją pewnej osobie w prezencie. Cieszę się, że dzięki Tobie wiem, że będzie to dobry wybór.

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie w weekend ją zakupiłam. Kończę aktualnie czytaną i zabieram się za tą, już przebieram nogami. To lata w których powinnam się urodzić...

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że mogłam gościć Cię w naszym Hubisiowie :-). Będzie mi bardzo miło, jak napiszesz parę słów.

Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83),
jakiekolwiek korzystanie z treści oraz zdjęć tego bloga bez wiedzy właściciela jest zabronione.